imperium rzymskie i monarchia Habsburgów

Czytając o historycznych państwach wyjątkowo często spotykam się z ich zapisem z małej litery: ,,imperium rzymskie", ,,monarchia Habsburgów" itp.

Czy zapis z wielkich liter jest niepoprawny?

Poszczególne twory państwowe – historyczne i obecne – mają swoje nazwy oficjalne i nieoficjalne, jak również określenia opisowe. Oficjalne i obiegowe nazwy własne państw zapisujemy od wielkich liter (por. np. Republika Włoska, Włochy), a określenia peryfrastyczne – zasadniczo małymi literami (por. np. państwo włoskie).

Oficjalnym, polskim ekwiwalentem łacińskiej nazwy Imperium Romanum – starożytnego państwa obejmującego obszary basenu Morza Śródziemnego – jest określenie Cesarstwo Rzymskie. Nazwa imperium rzymskie, która stanowi dosłowne tłumaczenie określenia łacińskiego, jest wyrażeniem pospolitym (stąd pisownia małymi literami).

Podobnie jest z określeniami typu: monarchia Habsburgów czy imperium Habsburgów (niem. Habsburgermonarchie). Są to peryfrastyczne określenia stosowane na państwa pozostające w unii personalnej (później realnej), których władcy pochodzili z dynastii Habsburgów. W 1804 r. kraje wchodzące w skład monarchii Habsburgów zostały zjednoczone w ramach państwa o nazwie Cesarstwo Austrii (niem. Kaisertum Βsterreich).

Adam Wolański