indeks górny i dolny

Szanowni Państwo!
Redaguję teksty naukowe z zakresu nauk biologicznych. Często miewam problemy dotyczące umieszczania pewnych fragmentów skrótów i symboli w indeksie dolnym. Podaję przykład: parametr zwany względnym tempem wzrostu, określany (z angielska) jako RGR. Jeśli jest to RGR dla liści, piszemy RGRl (l w indeksie dolnym – obniżone); jeśli dla pędów – RGR z s w indeksie dolnym. Czy istnieje jakaś reguła mówiąca o tym, kiedy trzeba stosować indeks dolny, a kiedy nie należy tego robić? Czasem ustalenie tego jest naprawdę trudne.

Z poważaniem -
Renata K.

PS W pierwszym zdaniu napisałam „z zakresu nauk biologicznych”. Czy można napisać „w zakresie”?
Redaguje Pani teksty z zakresu nauk biologicznych. Słowa z zakresu wskazują na pochodzenie tych tekstów i są użyte poprawnie.
Co do indeksów, niestety, niewiele mam do powiedzenia. Zasady interpunkcji milczą w tej sprawie. Wydaje mi się, że użycie indeksu górnego lub dolnego w przytoczonych przez Panią przykładach zależy od zwyczaju przyjętego przez specjalistów z danej dziedziny. Gdybym miał sam podejmować decyzję, nie znając zwyczaju środowiska, sięgnąłbym najpierw po indeks dolny jako częściej spotykany. Dopiero gdyby się okazało, że indeks dolny mi nie wystarcza, pomyślałbym o użyciu górnego.
Mirosław Bańko