infolinia

Czy można dzwonić na infolinię (jak na policję), czy lepiej dzwonić pod numer infolinii?
Infolinia to specjalne, informacyjne połączenie informacyjne, za które nie płaci się w ogóle lub płaci się określoną kwotę niezależnie od czasu rozmowy. Stąd konstrukcja uruchomić infolinię. Ponieważ w kontekście często jest wymieniany konkretny numer, słowo infolinia zaczęło być używane w konstrukcjach typu dzwonić na infolinię 0 800 … albo dzwonić pod numer infolinii 0 800…. Pierwszą z nich można uważać za potoczną, druga jest bardziej stosowna w tekście pisanym.
Mirosław Bańko