inicjalne spójniki

Dzień dobry,
dawno temu uczono mnie w szkole, że nie stawia się ale i aby na początku zdania. Ostatnio jednak zauważyłam, że bardzo popularne stało się rozpoczynanie wypowiedzi właśnie w ten sposób – nierzadko w całkiem poważnych publikacjach. Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy w jakichś określonych sytuacjach dopuszczalne jest aby i ale na początku zdania, czy też to redaktorzy stali się wyjątkowo niedbali.
Dziękuję i pozdrawiam
Olga
Nie tylko ale i aby, ale też większość innych spójników może wystąpić na początku samodzielnego zdania. O podziale tekstu na zdania decyduje bowiem ilość założonej przez nadawcę treści: jeśli ocenia on, że powiedział już dostatecznie dużo, że powinien zrobić pauzę i pozwolić odbiorcy przyswoić kolejną porcję wypowiedzi, to zamyka zdanie. W następnym zdaniu zaś zwykle nawiązuje do tego, co powiedział wcześniej, przy czym środkami nawiązania mogą być m.in. spójniki. Dlatego w umieszczaniu ich na początku zdania nie ma z zasady nic złego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski