inicjały

Czy po inicjałach konieczne są kropki, np. KTT, CK Norwid?
Dziękuję
AG
Według słowników ortograficznych – tak, por. np. paragraf [338] w Nowym słowniku ortograficznym PWN. Ortografowie – jak zwykle surowi w sprawach drobiazgów – nie przewidują wyjątków od tej zasady, mimo że wielu autorów w prasie podpisuje swoje teksty inicjałami, nie oglądając się zupełnie na wymogi ortografii. Spotykamy więc masowo inicjały bez kropek, a nawet zapis małymi literami i jakoś nas to nie razi. Wydaje się, że właściwsze byłoby uzależnienie pisowni inicjałów od odmiany języka: w tekstach oficjalnych (np. w przypisach i bibliografii) należałoby wymagać kropek, w tekstach mniej oficjalnych – np. w podpisach pod listem lub notatką w gazecie – lepiej pozostawić piszącemu swobodę.
Odrębną kwestią jest to, czy między inicjałami robić odstępy. Można spotkać tu różne zalecenia, ale chyba żadne z nich nie ma mocy obowiązującej.
Mirosław Bańko