instruktor

Czy sformułowanie instruktor nauki jazdy jest poprawne? Czy może powinno być instruktor jazdy?Pozdrawiam serdecznie
Adam Tuszyński
Przykładowe konteksty z Korpusu Języka Polskiego PWN to instruktor jazdy konnej, instruktorka aerobiku, instruktorka snowboardu. Przemawiają za instruktorem jazdy.
Instruktor nauki jazdy (w różnych przypadkach) występuje w korpusie 11 razy, a instruktor jazdy 13 razy. Co więcej, instruktor nauki jazdy to jedyny kontekst, w którym słowa instruktor i nauki występują po sobie. Wydaje się więc, że instruktor nauki jazdy to zwyczajowy wyjątek od reguły, która słowo instruktor każe łączyć bezpośrednio z nazwą nauczanej umiejętności, z pominięciem słowa nauka.
Skąd bierze się ten wyjątek? Myślę, że z pojmowania nauki jazdy jako swego rodzaju instytucji, która ma swoich pracowników. Można było kiedyś spotkać samochody szkoleniowe z napisem NAUKA JAZDY, co odbierano bardziej jako szyld instytucji i jej samochodu niż informację o dzianiu się czegoś. O takim rozumieniu owych słów świadczą też potoczne zdania typu „Jedzie nauka jazdy”, tzn. 'Jedzie samochód o szyldzie NAUKA JAZDY”.
Jak widać, instruktor jazdy to niekoniecznie to samo, co instruktor nauki jazdy. Jeśli jednak nie bawią Pana takie rozróżnienia i oczekuje Pan ode mnie jasnego wyboru, to polecam instruktora jazdy jako konstrukcję krótszą, prostszą i systemową, czyli potwierdzoną w wielu przykładach analogicznych.
Mirosław Bańko, PWN