inteligentne technologie

Szanowni Eksperci!
Jak sprytnie wymienić w wyrażeniu inteligentne technologie przereklamowane słowo inteligentne? Czy ono sugeruje, że te technologie są dlatego inteligentne, że jest w nich jakiś bystry duch? A przecież obecna technologia nie jest tak sprawna jak mózg ludzki.
Dziękuję
AB
Niektóre technologie i urządzenia określamy jako inteligentne, aby podkreślić, że ich stworzenie wymagało inteligencji. Przenoszenie cech ludzkich na ludzkie działania i myśli oraz ich wytwory nie jest niczym wyjątkowym, por. odważne słowa, mądra książka i inne utarte wyrażenia. Sądzę więc, że inteligentnych technologii inną nazwą zastępować nie trzeba. Można ewentualnie mówić o technologiach wysoko zaawansowanych, ale to nie oddaje dokładnie sensu i gubi aluzję zawartą w pierwowzorze.
Mirosław Bańko, PWN