intuicja

Bardzo proszę powiedzieć, czy się mylę, sądząc, że słowo intuicja nie ma liczby mnogiej. Myślę, że oznacza cechę ludzkiej psychiki, pozwalającą wnioskować nie na podstawie faktów, lecz przeczuć. Spotykam się z takimi np. zdaniami: „Obala to nasze intuicje na temat…” albo: „Zgodnie z naszymi intuicjami, sprawa nie jest..”. Moim zdaniem, obala to raczej nasze intuicyjne przekonania, a sprawa nie jest prosta – jak mówi nam intuicja.
Nasze intuicje to właśnie nasze intuicyjne przekonania. Niektóre słowniki informują, że intuicja nie ma liczby mnogiej, ale stwierdzenie to nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistym materiałem językowym. Inny słownik języka polskiego, opracowany w PWN pod moją redakcją, podaję nawet przykład: „Może niektóre nasze intuicje sprawdzą się w przyszłości?”.
Mirosław Bańko, PWN