inżynier budownictwa a inżynier budowlany

Pan Kowalski był inżynierem budowlanym czy inżynierem budownictwa?

Jaka jest poprawna forma?

Określenie inżynier budownictwa to formalny tytuł zawodowy, jakim ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa określa osoby uprawnione do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Tytuł ten jest obecnie związany z posiadaniem określonych uprawnień do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi. Inżynier budownictwa planuje i projektuje obiekty budowlane, opracowuje technologię budowy, kieruje budową obiektów budowlanych, kontroluje i nadzoruje kolejne etapy budowy.

Tymczasem wyrażenie inżynier budowlany oznacza każdą osobę z tytułem zawodowym inżyniera albo magistra inżyniera, zatrudnioną w budownictwie przy pracach inżynieryjnych. Nie musi ona posiadać stosownych uprawnień do sprawowania samodzielnych funkcji w budownictwie.

Adam Wolański