itp.

Moje pytanie dotyczy skrótu itp. Można go rozwinąć jako i tym podobne i jako i temu podobne. Czy jest bez różnicy, kiedy którą wersję wybierzemy? Jeżeli jest różnica, to czym się kierować? I druga sprawa – czy skrót ten odmieniamy, czy zawsze powinien występować w jednej z tych dwóch form?
Wyrażenia te zamykają wyliczenia nie wyczerpujące składników, np. „W wyrazach żółw, chyży, żuchwa i tym podobnych łatwo można popełnić błąd ortograficzny”. Warto wyjaśnić, że temu jest formą celownika liczby pojedynczej zaimka ten (w rodzaju męskim i nijakim), a tym – mnogiej. Nie będzie jednak błędu w zdaniu „W wyrazach żółw, chyży, żuchwa i temu podobnych łatwo można popełnić błąd ortograficzny”, ponieważ wyraz temu odnosi się do całości wyliczenia, nie do poszczególnych składników.
Z kolei w zdaniach, w których wyliczenie ogranicza się do jednego składnika, np. „W wyrazie żółw i temu podobnych łatwo można popełnić błąd ortograficzny”, lepsza będzie forma liczby pojedynczej, ale drugi wariant nie wydałby się błędny, ponieważ wyrażenia te są frazeologizmami, toteż powtarzamy je w ustalonej formie.
Wyraz podobne, jak pokazują przykłady, może się odmieniać.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski