iż, iżby

Dzień dobry,
Chciałem zapytać, czy poprawne jest stosowanie we współczesnej mowie (np. w wypowiedziach polityków przed kamerami) spójników oraz iżby samodzielnie, tj. w celach innych niż uniknięcie powtórzenia spójnika że oraz żeby (aby).
Z poważaniem,
Piotr Gach
Spójniki oraz iżby nie są neutralne stylistycznie – charakteryzują się nacechowaniem książkowym, w związku z tym nie rażą w języku pisanym, jednak ich użycie w mowie potocznej spowoduje stylistyczny zgrzyt. Prawda, że nie tak wielki jak po użyciu spójnika atoli, lecz mimo wszystko niemały.
Inna sprawa to użycie tych spójników w mowie oficjalnej. Politycy tak mówiący mają zapewne świadomość, że w komunikacji publicznej mówi się inaczej, niż w kontaktach prywatnych, i że formy potoczne w takich wypadkach powinny być używane ostrożnie. Jeśli tak – to dobrze, a nawet gdyby nas to nieco raziło, nie musimy protestować.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski