jaki – który

Mam kłopot z następującymi zdaniami: „Nauczyli się go podświadomie, od rodziców i środowiska, w jakim dorastali”, „(…) wiara to pierwsza rzecz, jaka jest Ci potrzebna”, „Chcę, abyś mógł bez żadnego wysiłku uwieść każdą kobietę, jaką wybierzesz”. Czy powinno się w tych zdaniach zamienić jaki na który? Wiem, że jest ta zasada taki – jaki, ten – który, ale jak ją stosować, gdy pojawiają się dodatkowe przydawki (tak jak wyżej: pierwsza, każda)?
Przytoczone zdania są poprawnie zbudowane, nie wymagają korekty. Między konstrukcją typu X, jaki… a konstrukcją typu X, który… jest zasadniczo taka róznica, że pierwsza z nich określa X jako mające cechy wskazane po słowie jaki, a druga służy jedynie identyfikacji X-ów spełniających warunek wymieniony po słowie który, por. dziewczyny, jakie malował (łączyło je coś, co sprawiało, że malarz akurat je wolał malować od innych) i dziewczyny, które malował (określone, policzalne, być może nie mające żadnych cech wspólnych).
Mirosław Bańko, PWN