jaki – który

 
jaki – który
10.11.2009
Mam kłopot z następującymi zdaniami: „Nauczyli się go podświadomie, od rodziców i środowiska, w jakim dorastali”, „(…) wiara to pierwsza rzecz, jaka jest Ci potrzebna”, „Chcę, abyś mógł bez żadnego wysiłku uwieść każdą kobietę, jaką wybierzesz”. Czy powinno się w tych zdaniach zamienić jaki na który? Wiem, że jest ta zasada taki – jaki, ten – który, ale jak ją stosować, gdy pojawiają się dodatkowe przydawki (tak jak wyżej: pierwsza, każda)?
Przytoczone zdania są poprawnie zbudowane, nie wymagają korekty. Między konstrukcją typu X, jaki… a konstrukcją typu X, który… jest zasadniczo taka róznica, że pierwsza z nich określa X jako mające cechy wskazane po słowie jaki, a druga służy jedynie identyfikacji X-ów spełniających warunek wymieniony po słowie który, por. dziewczyny, jakie malował (łączyło je coś, co sprawiało, że malarz akurat je wolał malować od innych) i dziewczyny, które malował (określone, policzalne, być może nie mające żadnych cech wspólnych).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!