jakikolwiek i żaden

Zauważyłem w polszczyźnie zanikanie słów żaden, niczyj itp. (być może pod wpływem ang. zasady pojedynczego przeczenia), np. formułowane są zdania typu 1. „Nie postawiono mu jakichkolwiek zarzutów” zamiast 2. „Nie postawiono mu żadnych zarzutów”. A przecież sens zdań 1 i 2 jest całkiem inny! Czy moja opinia jest słuszna?
W normalnych warunkach zdanie 1 jest synonimem zdania 2. Tylko z akcentem kontrastywnym na słowie jakichkolwiek można z niego wydobyć inny sens, np. „Nie postawiono mu jakichkolwiek zarzutów, lecz najcięższe”. Nie świadczy to wcale o zanikaniu zaimka żaden. Angielszczyzna jest tym razem bez winy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski