jeden punkt

Czy nie wystarczy powiedzieć punkt zamiast jeden punkt? Chodzi mi o np. takie zdanie: „Zabrakło mi jednego punktu, by zaliczyć ten test”.
Jeśli chodzi o przekaz informacji, to wystarczy, jeśli natomiast o ekspresję, to jeden punkt brzmi dobitniej. Można spodziewać się, że komunikat bardziej dobitny okaże się skuteczniejszy.
Warto zwrócić uwagę na częste zestawienie tylko jeden, które służy podkreślaniu czegoś, oraz frazeologizm jeden jedyny, np. „Jeden jedyny ksiądz znał tajemnicę, ale ją zabrał do grobu” (za Innym słownikiem języka polskiego PWN).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski