jedna tysięczna

W podręczniku do matematyki mojego syna (IV klasa szkoły podstawowej) używa się dla określenia ułamków dziesiętnych 1/1000 nazwy jedna tysiączna – do tej pory powszechnie w szkołach używało się określenia jedna tysięczna. Która z tych form jest poprawna?
Całkowicie podzielamy Pana niepokój. Liczebnik porządkowy – czyli taki, który należy do szeregu słów: pierwszy, drugi, dziesiąty, setny – brzmi tysięczny, dużo rzadziej tysiączny. Jedna tysięczna, dwie tysięczne itd. to zwykle używane nazwy ułamków. Natomiast słowa tysiączny – przeważnie w liczbie mnogiej – używa się na ogół w znaczeniu 'bardzo liczny', np. tysiączne światła, tysiączne drobiazgi, także tysiączny tłum. W podręczniku lepiej było użyć formy częstszej.
Mirosław Bańko