jednakowoż

Witam serdecznie.
Mam pytanie odnośnie słowa jednakowoż. Czy używanie tego słowa może być obecnie uznawane za niewłaściwe ze względu na jego wyjście z mowy powszechnej? Czasami używam tego słowa (ale nie notorycznie) i wydaje mi się, że osoby postronne często traktują to jak dziwactwo i błąd. Czy powinienem zaprzestać używania tego słowa ze względu na jego „archaizację”?
Stylizować oczywiście można, na serio lub dla zabawy, nawet w języku potocznym. Gdy ktoś robi tak często, słuchacze mogą pomyśleć, że to manieryczne. Warto więc zachować umiar, jak zwykle. I pamiętać, że wypowiedź powinna być jednorodna pod względem stylistycznym, a więc np. elementy archaiczne nie powinny sąsiadować z kolokwializmami.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...