jednym słowem

Czy nie dziwi Państwa, kiedy po wyrażeniach słowem lub jednym słowem następuje więcej słów? Proszę nie posądzać mnie o logizowanie. Ja nie widzę tu błędu, ale chciałbym się upewnić, czy słusznie.
Po przytoczonych przez Pana zwrotach prawie zawsze jest więcej słów. Przypadki dosłownego użycia tych zwrotów są rzadkie, np. „Zobaczy pani też rozkopy albo właśnie karczowisko, cement, kamienie, jednym słowem bałagan” (Teresa Bojarska, za NKJP). Bodaj częściej zwrot jednym zdaniem służy do wprowadzenia podsumowania, które zawiera się w jednym zdaniu, ale i to nie jest bezwyjątkową regułą, zwłaszcza w wypowiedziach tych osób, które, gdy zaczną mówić, to nie mogą skończyć. Z drugiej strony po zwrocie jednym zdaniem może nastąpić podsumowanie, które w ogóle nie jest zdaniem, gdyż nie zawiera czasownika, np. „Jednym zdaniem – perfumy odważne i zdecydowanie orientalne”.
Definicje słownikowe zwrotów słowem i jednym słowem nie sugerują, ile słów ma się znaleźć w prawym kontekście. Zwrotu jednym zdaniem ku swemu zdziwieniu w ogóle nie znalazłem w kilku słownikach.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski