jedynka i Jedynka

Jak zapisać poprawnie: „W zawodach wygrali uczniowie z «jedynki»” czy „…z «Jedynki»”? Chodzi o Szkołę Podstawową nr 1. Jaka tu obowiązuje zasada?
Halina Mastalska
Zastosować tu należy zasadę [91] podaną w Wielkim słowniku ortograficznym PWN: „Wielką literą można zapisać nazwy pospolite użyte w funkcji nazw własnych osób i miejsc”. Wynika stąd, że poprawne są obydwa zapisy, proponuję jednak w takich wypadkach stosować wyłącznie zapis wielkimi literami.
Na korzyść takiego rozwiązania przemawiają cztery ważkie argumenty: 1) zapis taki ma uzasadnienie funkcjonalne, bo jedynka to także np. liczba jeden; 2) pozwala na łatwe, a zarazem wyraziste, zróżnicowanie wyrazów o nieidentycznym znaczeniu, np. Jedynka to program pierwszy Telewizji Polskiej; 3) pozwala na uniknięcie sprzeczności ortograficznej, czyli zapisu nazwy własnej małymi literami; 4) przeważa zdecydowanie w praktyce językowej, a dotyczy nie tylko osób i miejsc, skoro stosujemy zapisy typu Wrzesień, Grudzień, odnoszące się do faktów historycznych.
Opowiadam się w związku z tym za pisownią „W zawodach wygrali uczniowie z Jedynki”, bez cudzysłowu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski