jest używany czy używany jest?

Szanowni Państwo,
nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na następujące pytanie: czy lepiej powiedzieć „Do mocowania świec jest używany klucz dynamometryczny”, czy „Do mocowania świec używany jest klucz dynamometryczny”. Dla mnie druga wersja brzmi lepiej, ale spotkałem się z opinią, że to rusycyzm. Czy to prawda? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Z poważaniem
Karol Zadora
Obie konstrukcje są używane (albo: używane są) w polszczyźnie i żadnej z nich nie można kwestionować. Podejrzenie o wpływ języka rosyjskiego brzmi mało wiarygodnie, gdyż po rosyjsku cytowany przykład przetłumaczy się z czasownikiem zwrotnym. Poza tym polskim konstrukcjom typu łącznik plus orzecznik w języku rosyjskim odpowiada sam orzecznik.
Mirosław Bańko