jeszcze o Mostach Warszawskich

Szanowni Państwo,
chciałabym powrócić do wczorajszego pytania o mosty (Mosty) Warszawskie – chodziło mi o kompleks mostów we Wrocławiu.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Trudne pytanie. W nazwach mostów słowo most piszemy małą literą, np. most Śląsko-Dąbrowski. Gdyby we Wrocławiu przez pomyłkę dwóm mostom nadano nazwę most Warszawski, to mówilibyśmy o nich mosty Warszawskie. Ale skoro chodzi o kompleks mostów, z których żaden z osobna nie jest nazywany mostem Warszawskim, to sądzę, że właściwa jest pisownia Mosty Warszawskie (nazwa własna) albo mosty warszawskie (nazwa pospolita, o wciąż nie zatartej motywacji, skoro – jak się dowiedziałem – przez mosty te prowadziła kiedyś droga do Warszawy). Wybór jednej z tych możliwości należy do wrocławian, przesłanką może być zwyczaj miejscowy lub rejestracja nazwy w dokumentach urzędowych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski