jeszcze o emotikonach

Redakcjo,
jeszcze jedno ważne pytanie, które dotyczy odpowiedzi pana Marcina Widawskiego (interpunkcja a emotikony). Skoro:
(…) wiele programów i serwisów służących komunikacji poprzez internet (gadu gadu, skype, chaty i fora) zastępuje automatycznie emotikony ich graficznym odpowiednikiem. Zamiast więc znaków :) widzimy uśmiechniętą buzię,

to czy w takim przypadku należy po emotikonie postawić kropkę, jeżeli jest to koniec zdania?
Nie postawiłem jej celowo, ponieważ emotikon w cytowanej wypowiedzi pojawił się na prawach cytatu. W taki sam sposób można by się wypowiadać o kropce i umieścić ją – jako ilustrację – na końcu zdania. Czy postawiłby Pan kropkę jako znak interpunkcyjny po kropce jako ilustracji takiego znaku?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski