jeszcze o rodzaju rzeczownika

Szanowna poradnio,
chciałam ponownie zapytać o rodzaj gramatyczny rzeczownika. Jeszcze ze szkoły pamiętam, że określamy go zawsze w mianowniku liczby pojedynczej, bo rzeczownik nie odmienia się przez rodzaje, ale ma rodzaj przypisany. Określanie go w M. l. poj. pozwala uniknąć błędnego przypisania mu w l. mn. rodzaju męskoosobowego, jak to ma miejsce w przypadku przymiotnika (który jednak oczywiście się odmienia). Czy to poprawne rozumowanie?
Rodzaj rzeczownika tylko w przybliżeniu daje się określić na podstawie form mianownika obu liczb. Lepszy pod tym względem jest biernik, który we współczesnych gramatykach akademickich polszczyzny służy za podstawę podziału rzeczowników na rodzaje (rodzajów tych wyodrębnia się co najmniej pięć). Najważniejsza rzecz jednak to bodaj ta, że rodzaju rzeczownika nie określa się osobno dla liczby pojedynczej i mnogiej, lecz dla całego kompletu jego form (w gramatykach akademickich nazywanego leksemem).
Mirosław Bańko, PWN