jeszcze o wymowie drzwi

Chciałbym wrócić do tematu wymowy słowa drzwi. Wspomniane we wcześniejszej poradzie słowniki podają rozbieżne sposoby wymawiania tego słowa (można do tego dodać Słownik poprawnej polszczyzny Doroszewskiego, który również rekomenduje wymowę [dż-v'-i]). Bardzo mnie interesuje, jakie mogą być źródła wymowy [dż-v'-i]. Taką rekomendację spotkałem zbyt wiele razy, żeby była to zwykła pomyłka. Poza tym czy wymawianie słowa trzcina jako [czcina] ma podobną przyczynę?
Pozdrawiam,
Jurek
Wymowa [cz-ćina] (nb. aprobowana w słownikach) to wynik uproszczenia fonetycznego. Regularna, pedantyczna wymowa to [t-sz-ćina], a nieco mniej pedantyczna – [cz-sz-ćina].
Z drugim wspomnianym wyrazem może być podobnie: pedantycznie [d-żvi], mniej pedantycznie [dż-żv'i], a swobodnie, potocznie [dż-v'i] (gdzie [dż] to jeden dźwięk, jak w słowie dżem).
Inaczej jest, gdy po grupie liter trz lub drz występuje samogłoska. Słowa trzeba i drzewo wymawiamy pedantycznie [t-sz-eba], [d-żevo], mniej pedantycznie [cz-sz-eba], [dż-ževo], ale wymowa z uproszczeniem – [cz-eba], [dż-evo] – jest w ich wypadku niepoprawna.
Mirosław Bańko, PWN