jeszcze o zaimkach akcentowanych i nieakcentowanych

Witam,
czy zaimki dlaczego i czemu należy traktować podobnie do zaimków (np.) tobie i ci – tzn. dłuższe formy akcentować, stawiać na początku zdania, a krótszymi posługiwać się odwrotnie?
Pozdrawiam
Kacper Kaczmarczyk :-)
Zaimki dlaczego i czemu nie tworzą takiej pary jak tobie i ci. Zwykle używa się ich pod akcentem, choć można je też uczynić elementem zestrojów akcentowych, w których będą nieść akcent tylko poboczny, por. „Czemu płaczesz?” (z głównym akcentem na zaimku) i „Czemu płaczesz!” (emfatyczne, z głównym akcentem na czasowniku i zamierzonym sensem: 'Dlaczego akurat płaczesz zamiast robić coś innego?').
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski