jeźdź, pot. jeździj

Dzień dobry.

Dlaczego słowo bluźnić można odmieniać bluźnij (a. bluźń), podczas gdy słowo jeździć ma jedną poprawną formę jeźdź (i tak wszyscy mówią jeździj).

Z poważaniem

Jan Nowak

Jeździć należy do tej grupy koniugacyjnej, w której czasowniki mają w drugiej osobie liczby pojedynczej trybu rozkazującego końcówkę zerową, por. np. ględź (od ględzić), studź (od studzić). A zatem forma jeźdź jest regularna pod względem systemowym. Tymczasem forma jeździj – łatwiejsza pod względem wymowy od jeźdź – jest aprobowana na mocy kryterium uzualnego (częstotliwości użycia). Jest jednak uznawana za mniej staranną, dopuszczalną w normie potocznej.

Adam Wolański