język literacki

Otrzymałem następujące pytanie: czym się różni język literacki od języka literatury? Korzystając ze słowników, znalazłem wyłącznie określenie, iż „język literacki – język ludzi wykształconych”, co jest moim zdaniem dość bałamutne.
Co Państwo na to?
Język literacki to nieco już przestarzała nazwa języka ogólnego, inaczej – standardowego. Definicja, którą Pan znalazł w słowniku, wcale nie jest bałamutna. Oddaje ona jedną, na pewno ważną cechę języka literackiego, jaką jest zakres jego użycia. Pośrednio można się z niej dowiedzieć, że język literacki jest upowszechniany dzięki szkole. Dawniej jego nośnikiem była literatura (stąd jego nazwa), dziś przede wszystkim prasa i inne media.
Mirosław Bańko