joga

 
joga
24.07.2002
Istnieją odmiany jogi: kundalini, astanga, i inne. Jak można poszczególne nazwy łączyć ze słowem joga? Czy poprawna jest nazwa bhakti-joga? Czy należy używać tu kursywy? Jak zapisać tę nazwę w połączeniu ze słowem pseudo?
Z góry dziękuję za poradę.
Nie wiem, jaki jest zwyczaj środowiska, a z nim zawsze należy się liczyć. Ogólne reguły pisowni nie zachęcają do użycia łącznika, zasadniczo bowiem rezerwują go dla konstrukcji o członach współrzędnych. Są jednak precedensowe odstępstwa, np. sex-shop, w tej pisowni obecny w słownikach, to przecież rodzaj sklepu, a nie coś, co jest w połowie seksem, a w połowie sklepem.
Alternatywą mogłaby być pisownia rozłączna: bhakti joga itp., ale taki sposób zestawiania wyrazów, z nieodmienną przydawką na pierwszym miejscu, jest obcy polszczyźnie. Piszemy np. antylopa gnu, a nie gnu antylopa. I tu są wyjątki, ale wśród wyrazów nie przyswojonych polszczyźnie, por. angielskie business woman i spolszczone bizneswoman. Może użytkownicy wymienionych przez Pana nazw zgodziliby się na wersję joga bhakti, najbardziej zgodną z duchem polszczyzny?
Reasumując, właściwe wydają się formy bhakti-joga i joga bhakti. Nie ma potrzeby zapisywać ich kursywą (kursywa oznaczałaby, że wymienione formy są przytoczone w formie obcojęzycznej, zgodnie z obcą ortografią).
Jeśli chodzi o pseudo-, to cząstkę tę z zasady pisze się łącznie z następnym słowem, np. pseudoklasyk, chyba że następne słowo pisane jest wielką literą, np. pseudo-Polak. Zgodnie z tym napisać wypada pseudobhakti-joga albo joga pseudobhakti.
Mirosław Bańko
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!