judenrat

Czy należy zaczynać wielką literą słowo Judenrat, gdy nie jest ono nazwą własną, tylko nazwą pospolitą jak np. słowo rząd albo wyrażenie zarząd miasta? Przykładowe konteksty: „w organizowanych gettach Niemcy tworzyli tzw. Judenraty”; „kontrowersje dotyczące działań Judenratów”. Wydaje mi się, że w takich kontekstach słowo to powinno być pisane małą literą, jednak w literaturze, m.in. w Wielkiej encyklopedii PWN czy w Polskim słowniku judaistycznym, wyraźnie przeważa zapis wielką literą.
Myślę, że w referencji ponadjednostkowej powinno się słowo to pisać małą literą, podobnie jak np. rady narodowe. Trudno mi powiedzieć, czym kierowali się redaktorzy wymienionej encyklopedii lub słownika. Być może uznali słowo za słabo przyswojone i zapisali je zgodnie z niemiecką ortografią. Sprawdziłem, że także polska Wikipedia i jej innojęzyczne wersje zawierające analogiczne hasło stosują pisownię wielką literą (ale wyjątkiem jest Wikipedia szwedzka).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski