kafelek

Witam,
chciałbym wiedzieć, jaka jest poprawna forma odmiana słowa kafelek. Czy „Wyznaczyliśmy wymiary kafelki na 30x30 cm”, czy „Wyznaczyliśmy wymiary kafelka na 30x30 cm”?
Pozdrawiam
Kamil
Z przykładów widzę, że chodzi Panu nie tyle o odmianę, co o ustalenie formy mianownika lp. Otóż (ten) fafelek, nie (ta) kafelka, skąd wynika, że „Wyznaczyliśmy rozmiary kafelka…”. Wahania biorą się pewnie stąd, że niemieckie Kachel, będące źródłem polskiego słowa kafel, jest rodzaju żeńskiego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski