kandydatka czy kandydat?

Która forma jest poprawna: Anna Kowalska – kandydatka na burmistrza czy Anna Kowalska – kandydat na burmistrza?
Dorota
Obie formy są poprawne, Anna Kowalska jest zarówno kandydatką, jak i kandydatem. Pierwsza forma wskazuje na jej płeć, druga wyłącznie na jej funkcję. W ocenie niektórych osób (w tym kobiet) druga forma uchodzi za bardziej prestiżową, ale są też osoby (nie tylko feministki), które upominają się o większą obecność kobiet w języku, przynajmniej wtedy, gdy nie nasuwa to trudności. Skoro nie możemy napisać Anna Kowalska – kandydatka na burmistrzynię, to napiszmy bodaj Anna Kowalska – kandydatka na burmistrza.
Mirosław Bańko, PWN