kategoria produktowa

Znalazłam taki tekst: „w nowym sklepie internetowym będą Państwo mogli wybrać spośród 3000 produktów, w tym nowości w kategoriach produktowych”. Czy forma „kategoriach produktowych” to poprawna forma ???

Forma kategoriach produktowych – zarówno pod względem fleksyjnym (w kontekście składniowej budowy zdania), jak i pod względem leksykalno-semantycznym (jako określenie terminologiczne z profesjolektu specjalistów ds. sprzedaży i marketingu) – jest poprawna. Kategoria produktowa to zbiór produktów opisywanych przez grupę specyficznych atrybutów (por. np. kategoria: kremy do ciała → podkategoria: kremy do twarzy → podkategorie drugiego stopnia: kremy nawilżające, kremy przeciwzmarszczkowe itd.). W języku biznesu występuje ponadto wyrażenie zarządzanie kategorią produktową, które oznacza właśnie podzielenie asortymentu sklepu – na w miarę jednorodne grupy produktów (czyli kategorie) dopasowane do potrzeb klientów – w celu zwiększenia sprzedaży.

Z przywołanego w pytaniu zdania wynika, że klienci sklepu internetowego będą mogli wybierać spośród 3000 produktów ogółem, a dodatkowo – w poszczególnych kategoriach produktowych, na które jest podzielony asortyment – będą widoczne nowości.

Adam Wolański