kategorycznie

Czy poprawne jest wyrażenie kategorycznie odradzam? Słowo kategorycznie sugeruje brak sprzeciwu, natomiast odradzanie / doradzanie pozostawia wybór…
Powiedziałbym: „Stanowczo odradzam”, ale „Kategorycznie zabraniam”. Wyrazy mające, zdawałoby się, to samo znaczenie mogą się różnić pod względem tego, w jakie konteksty wchodzą. Szczegóły najlepiej sprawdzać w korpusach językowych, np. w Narodowym Korpusie Języka Polskiego.
Mirosław Bańko, PWN