kawiarni czy kawiarń?

 
kawiarni czy kawiarń?
18.03.2012
Słownik ortograficzny PWN podaje: „kawiarnia -rni (a. -rń)”, „kawiarni-barów”, „klubokawiarnia -rni (a. -rń)”, „klubów-kawiarni (a. klubów-kawiarń)”. Dlaczego brak formy kawiarń-barów? Czy jest ona niepoprawna? Jeśli tak, to co o tym zdecydowało?
Myślę, że winne jest przeoczenie. Jeśli słownik akceptuje formę kawiarń, to nie powinien odrzucać kawiarń-barów. Inna rzecz, że w podkorpusie zrównoważonym NKJP słowo kawiarń ma tylko 67 wystąpień, a kawiarni 3342 wystąpienia, co nawet przy założeniu, że na tę liczbę składa się więcej form lp niż lm, i tak oznacza przewagę wariantu (tych) kawiarni. Zauważmy ponadto, że kawiarń to forma trudniejsza do wymówienia, a w zestawieniu kawiarń-barów trudności rosną, bo grupa głosek [rńb] łatwa nie jest. Reasumując: przypuszczam, że w WSO jest przeoczenie, ale nieszkodliwe. Jeśli ktoś hasło kawiarnia-bar zrozumie restryktywnie, tzn. uzna formę kawiarń-barów za niedopuszczalną, to dla niego i dla nas tylko lepiej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!