każde z nich

W jednym z moich tekstów napisałem: „Odwrócili się do siebie i każde z nich skierowało wzrok…”. I spostrzegłem, że piszę o parze (mężczyźnie i kobiecie), a zaimek każde jest rodzaju nijakiego. Czy moje zdanie jest gramatycznie niepoprawne? W Poradni znalazłem zapytanie tyczące innego problemu, ale z podobnym użyciem słowa każde. Nie zostało to uznane za błąd. Czy rzeczywiście nie ma błędu? „Kowalska wychodzi za Nowaka i każde pozostaje przy swoim nazwisku”?
Słowo każde – podobnie jak np. żadne, młodsze lub starsze – jest w takich zdaniach używane poprawnie. Można je rozumieć jako skrót konstrukcji każde z nich. Skoro może być jedno z nich, to może być każde z nich. Forma rodzaju nijakiego wskazuje, że mowa tu o osobach różnej płci lub o osobach, zwierzętach albo przedmiotach, których nazwa jest rodzaju nijakiego.
Mirosław Bańko, PWN