kilka tysięcy

Witam,
Mam problem z pewną konstrukcją. Czy poprawne jest zdanie „Kilka tysięcy Polaków wie, że są zarażeni”, „Kilka tysięcy Polaków wiedzą, że są zarażeni”, „Kilka tysięcy Polaków wie, że jest zarażone”. Chciałabym też wiedzieć, gdzie szukać odpowiedzi w razie podobnych problemów.
Dziekuję
Magda
Zgodnie z regułami polskiej składni oba orzeczenia w podanej konstrukcji powinny być dostosowane do liczebnika kilka i wystąpić w liczbie pojedynczej. Najlepiej byłoby powiedzieć „Kilka tysięcy Polaków wie, że się zaraziło”.
Rozwiązania problemów związanych z poprawnością językową można szukać w publikacjach Wydawnictwa Naukowego PWN: Nowym słowniku poprawnej polszczyzny, Praktycznym słowniku poprawnej polszczyzny. Nie tylko dla młodzieży (oba słowniki pod redakcją Andrzeja Markowskiego), Słowniku wyrazów kłopotliwych (autorzy: Mirosław Bańko, Maria Krajewska) oraz w wielu poradnikach językowych, których tytuły zostały podane w wymienionych wyżej słownikach.
Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski