kilkoro

Szanowna Redakcjo,
mam problem z zastosowaniem właściwej końcówki orzecznika w zdaniu: „Kilkoro dzieci, z którymi oglądałam ten spektakl, było zdegustowane” (czy „było zdegustowanych”?). Według mojego wyczucia właściwsza jest druga forma, ale nie umiem tego uzasadnić.
Z góry dziękuję,
Katarzyna, Warszawa
Poprawnie: „Kilkoro dzieci (…) było zdegustowanych”. Podobnie jest z innymi liczebnikami zbiorowymi: „Dwoje (troje, czworo…) dzieci było zdegustowanych”. W odwrotnym szyku mogłoby być jednak dwojako: „Zdegustowanych było kilkoro dzieci” lub „Zdegustowane było kilkoro dzieci”. Zob. hasło problemowe liczebnik w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN.
Mirosław Bańko, PWN