klasyczny, nie kanoniczny

Droga Redakcjo,

czy użycie zwrotu kanoniczny rozumianego jako 'najlepiej odzwierciedlający pewien stan rzeczy, wzorcowy' jest poprawne, skoro w internetowym słowniku PWN (https://sjp.pwn.pl/slownik/2562755/kanoniczny), nie ma jasno na to wskazującego objaśnienia (punkt 1 być może pełni taką rolę). Przykłady: „To kanoniczny przykład nieudolności wojsk Mussoliniego”, „Twój obraz elfa to kanoniczny przykład tego jak elf MUSI wyglądać”.

Dziękuję za odpowiedź

Paweł M. a.k.a. Personidas

Kanoniczny znaczy „zgodny z kanonem, ogólnie przyjęty jako norma” (WSWO PWN, zn. 1). W Pana przykładach należałoby zastąpić słowo kanoniczny słowem klasyczny. Gdyby chodziło Panu o przekazanie oceny negatywnej, to odpowiednie byłoby też słowo kliniczny.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski