klient i kreator

Jaka będzie poprawna językowo forma rzeczownika klient w przypadku rzeczy a nie osoby? Wydaje mi się, że klienty (tak jak – kreatory, kontrolery). Jednakże w literaturze częściej spotyka się określenie klienci, np. klienci FTP (program obsługujący protokół FTP).
Nie tylko klienci (klienty), ale i kreatorzy (kreatory) występują zarówno w formie męskoosobowej, jak i nieosobowej. Może to zależeć od tego, jak dalece chcemy spersonifikować komputer, aby praca z nim była przyjemniejsza i aby użytkownik komputera miał wrażenie, że porozumiewa się z myślącą istotą. Można wskazać przykłady analogicznych rozbieżności, por. przewoźnicy 'ludzie i towarzystwa lotnicze', ale przewodnicy 'ludzie' i przewodniki 'książki'. Która z tych analogii okaże się silniejsza w wypadku słownictwa komputerowego – czas pokaże.
Mirosław Bańko