kłopot z liczebnikiem ułamkowym

Dzień dobry!
Które zdanie jest poprawne: „Średnia długość życia mężczyzn wynosi 76,87 lat” (stosowane w publikacjach statystycznych) czy jednak „Średnia długość życia mężczyzn wynosi 76,87 roku”? Czy przy zapisie wieku z ułamkiem można liczebnik traktować jako złożony (analogicznie jak sześć i pół roku) i formę określenia rzeczownikowego dostosowywać do ostatniego członu liczebnika (tu osiemdziesiąt siedem setnych)?
Poprawne jest drugie zdanie: „Średnia długość życia mężczyzn wynosi 76,87 roku”. Być może publikacje statystyczne składane są automatycznie według pewnego stałego wzorca. Ciekawe, jak sprawdza się on po liczebnikach typu cztery: „Średnia długość życia mężczyzn wynosi 74 lat”?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski