kłopotliwy imiesłów

Naszły mnie dzisiaj wątpliwości natury gramatycznej. Zastanawiam się, czy można powiedzieć: „Zostałby pozbawiony swojego samochodu, tym samym zostając usuniętym z pozycji kierowcy”. Martwi mnie głównie druga część zdania, właściwie jedynie kwestia zostąjąc usuniętym.
Imiesłów przysłówkowy od czasownika zostać wymaga w konstrukcji biernej orzecznika w narzędniku, por. został usunięty, ale zostawszy usuniętym. Forma zostając usuniętym brzmi jednak dziwnie, gdyż niedokonany łącznik towarzyszy w niej dokonanemu orzecznikowi, por. równie dziwne zostawał usunięty. Zdanie zacytowane w pytaniu warto by więc przeformułować, a przy okazji poprawić inne widoczne w nim niezręczności, np. „Zostałby pozbawiony swojego samochodu, tym samym tracąc stanowisko kierowcy” (jeśli dobrze zrozumiałem intencje autora zdania).
Mirosław Bańko, PWN