kłopotliwy pyłek

Witam,
uczęszczam na zajęcia dotyczące palinologii. Dowiedziałam się na nich, że słowo pyłek (roślinny) nie ma liczby mnogiej. Nie możemy w takim razie powiedzieć, że np. jesteśmy uczuleni na pyłki, a jedynie że na ziarna pyłku. Czy to prawda?
Pozdrawiam
Bardzo często mówi się i pisze o pyłkach traw. Trudno niekiedy ustalić, czy chodzi o pojedyncze drobiny pyłku, czy też o odmiany pyłku. W pierwszym wypadku liczba mnoga jest niekontrowersyjna, w drugim może budzić wątpliwości, ale przecież jest wiele innych rzeczowników w zasadzie niepoliczalnych, które występują w liczbie mnogiej, gdy oznaczają różne rodzaje czegoś, por. stal (w zasadzie bez liczby mnogiej), ale różne stale szlachetne (sposób odnoszenia się do różnych rodzajów stali). Wydaje mi się więc, że opinię, którą Pani spotkała, można traktować jako zalecenie, ale nie ścisły opis rzeczywistości językowej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski