kłopotliwy równoważnik

Czy imiesłowowy równoważnik zdania w funkcji zdania okolicznikowego może towarzyszyć zdaniu modalnemu, np. „Krojąc chleb, powinno się uważać”, „Idąc tam, trzeba skręcić w lewo” – skoro nie ma tutaj relacji synchroniczności (powinien i trzeba nie wyrażają czynności, która mogłaby być równoczesna z inną)?
Proszę zmienić szyk tych zdań na następujący: „Powinno się uważać, krojąc chleb”, „Trzeba skręcić w lewo, idąc tam”. Mam nadzieję, że teraz już widzi Pan, że równoważnik nie wymyka się regule synchroniczności zdarzeń. Aby uczynić obraz wyraźniejszym, wprowadzę nawiasy:
(Powinno się) uważać, krojąc chleb.
(Trzeba) skręcić w lewo, idąc tam.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski