kłopoty z datą

Drogi Panie Profesorze!
Chciałabym zapytać, czy jest poprawnie: dziś mamy piątego lutego, czy piąty lutego? Dziś jest piątego lutego? Czy tylko piąty lutego?
Dziękuję za odpowiedź!
Á. Porcsalmy Éva z Debreczyna
Pani Evo,
Kiedy ma Pani takie wątpliwości, proszę dodawać do liczby porządkowej słowo dzień. Bo to przecież piąty dzień lutego. „Dziś jest piąty (dzień) lutego”, „Mamy dziś piąty (dzień) lutego”. Czasem możemy powiedzieć piąty luty – ale chodzi wówczas nie o dzień, lecz o miesiąc: „To już piąty luty, który spędzam poza domem” – może powiedzieć ktoś, kto od pięciu lat, zawsze na cały luty, wyjeżdża z domu.
Pozdrawiam –
Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski