kłopoty z każdym

Którego zaimka użyć w zdaniu: „Zamocz każdy paluszek w innej farbie i odciśnij je (go) na kartce”? Proszę o wyjaśnienie.
Obie możliwości są dopuszczalne, jedna każe nam patrzeć na każdy paluszek oddzielnie, druga ujmuje je całościowo. Por. przykłady analogiczne: „Przeglądał każdą książkę i rzucał ją na stertę” oraz „Przejrzał każdą książkę i rzucił je na stertę”. W pierwszym zdaniu mowa o książkach rzucanych po kolei, w drugim – o książkach, które rzucono razem.
Mirosław Bańko, PWN