kłopoty z nazwiskami

Witam,
Czy odmieniamy takie nazwiska jak: Kwiat, Swat, Świat, Plat?
Pozdrawiam,
EK
Nazwiska takie odmieniamy zawsze, gdy odnoszą się do mężczyzn, jedynie jako żeńskie pozostają nieodmienne. Mimo że większość z podanych nazwisk ma formę identyczną jak wyrazy pospolite, ich odmiana jest nieco inna. Przede wszystkim mają zawsze identyczne końcówki w dopełniaczu i bierniku: -a w liczbie pojedynczej, -ów w liczbie mnogiej. Poza tym w mianowniku liczby mnogiej użyjemy form Kwiatowie, Swatowie, Światowie, Platowie. Wołacz liczby pojedynczej jest równobrzmiący z mianownikiem.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski