kłopoty z nazwiskiem Apresjan

 
kłopoty z nazwiskiem Apresjan
26.06.2012
Do jakiej postaci powinno się skracać transkrybowane z języka rosyjskiego wyrazy z nagłosowym Ю? Chodzi mi tu głównie o inicjały imion, ponieważ w ich pisowni zaobserwowałem dużą niejednolitość. Równie często spotykam się z zapisami Ju. Apresjan i J. Apresjan. Przy okazji: czy zgodnie z zasadami transkrypcji nie powinno być Apresian?
Zapis Ju. Apresjan wskazuje, że imię zostało przetranskrybowane bezpośrednio z rosyjskiego, bo zasady transkrypcji nakazują taką polonizację rosyjskiego znaku Ю, gdy stoi na początku wyrazu. Mogło się tak zdarzyć, gdy ktoś cytował oryginalną publikację. Gdybyśmy jednak cytowali polski przekład, właściwym skrótem od Jurij będzie J.
Nazwisko rosyjskiego językoznawcy powinno być transkrybowane jeszcze odrobinę inaczej: Apriesian. U nas utrwaliła się, za sprawą tłumaczy zapewne, forma Apresjan. Najlepiej taką pozostawić, choć skrupulatność naukowa nakazuje w transkrybowanych opisach bibliograficznych pisać Ju. Apriesian. W katalogach bibliotecznych pojawi się z kolei zapis transliterowany Ûrij Apresân.
Trzeba będzie więc pogodzić się z tym, że w obrębie jednej publikacji nazwisko to będzie różnie zapisywane (może być jeszcze i tak, że przytoczymy je za jakąś anglojęzyczną publikacją, a wtedy pojawi się Y. Apresyan).
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!