klucz

 
klucz
24.11.2011
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie rzeczownika: klucz. Czy dopuszczalna jest taka forma (jeżeli adresat ma na myśli jeden klucz): „Poproszę o KLUCZE do pokoju nr 1”, czy powinno się raczej używać tylko formy liczby pojedynczej: „Poproszę o KLUCZ do pokoju nr 1”? A może obie są prawidłowe?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Jeżeli ktoś ma na myśli jeden klucz, to oczywiście prośba: „Poproszę o klucz do pokoju nr 1” jest precyzyjniejsza. Klucze zazwyczaj jednak tworzą komplet (por. pęk kluczy), dlatego zdanie: „Poproszę o klucze do pokoju nr 1” nie dziwi. Może się zdarzyć, że klucz do pokoju tworzy komplet z kluczem do schowka na narty, a przecież mówiąc: „Poproszę o klucz do pokoju nr 1”, nie oczekujemy od recepcjonisty (przypuśćmy, że rzecz dzieje się w hotelu czy pensjonacie), że te dwa klucze na naszą prośbę rozdzieli. Podobnie zdanie: „Poproszę o klucze do pokoju nr 1” nie powinno mu sprawić kłopotu nawet wtedy, gdy do pokoju jest tylko jeden klucz.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!