koala

Koala jest odmienny (za USJP), więc powiemy dwa misie koale zamiast dwa misie koala? Ta druga forma jest o wiele częstsza. Czy można ją uznać za poprawną?
Koala jest odmienny (albo odmienna), ale nieobowiązkowo. Nie wszystkie słowniki o tym informują, ale Inny słownik języka polskiego PWN uwzględnia fakultatywną nieodmienność. Natomiast Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN zdaje się ją wykluczać: „Często w wyrażeniu miś koala – oba człony odmienne”. Niewykluczone, że oba słowniki mijają się z prawdą: w wyrażeniu miś koala drugi człon może pozostać nie odmieniony, ponieważ pierwszy wskazuje na przypadek całej frazy („Antylopa gnu bawiła się z misiem koala”), natomiast bez misia niezręcznie byłoby słowa koala nie odmieniać, por. „Antylopa gnu bawiła się z koala”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski