kobieta aparatczyk

kobieta aparatczyk
28.09.2022
12.02.2012
Czy da się utworzyć żeński odpowiednik nazwy aparatczyk?
Teoretycznie aparatka – na wzór pary Brytyjczyk, Brytyjka – ale taki wyraz, jeśli się nawet pojawia, jest formą żeńską od nazwy osobowej aparat, por. „Z niej też, przyznawał to w duchu, była niezła aparatka. Jajcara pierwszej wody” (Piotr Krawczyk, Plamka światła). Młodsi czytelnicy poradni być znają też serial animowany pt. Aparatka, którego bohaterka nosi takie przezwisko z powodu aparatu ortodontycznego.
Może to i lepiej, że aparatka jako pracownica aparatu partyjnego to formacja raczej potencjalna niż realna. Aparatczyk jest nazwą pejoratywną, podobnie jak sprzedawczyk, brak formy żeńskiej trudno uważać tu za dowód dyskryminacji kobiet. Zresztą w tzw. aparacie partyjnym przeważali mężczyźni. Sytuacja nie jest może aż taka jak w wypadku nazwy hubalczyk, ale bliska.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  1. 28.09.2022

    Proponuję dla żeńskiej formy słowa aparatczyk nazwę APARATCZYCA. Podobnie mówimy o chłopczycy pochodzącej od słowa chłopczyk/chłopiec.

    Monika Maruszak
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!