koksa pomarańczowa

Witam,
mam pytanie o to jak odmieniać nazwę odmiany jabłoni Koksa Pomarańczowa (duże litery używane są w nomenklaturze sadowniczej). Czy należy pisać jabłka Koksy Pomarańczowej, czy też jabłka Koksa Pomarańczowej (bo nazwa Koksa pochodzi od nazwiska hodowcy – Cox)? Czy sadzimy Koksę pomarańczową, czy Koksa Pomarańczową? Dziękuję.
Koksa to wyraz rodzaju żeńskiego, a więc powinniśmy go odmieniać tak jak inne rzeczowniki żeńskie o podobnym zakończeniu, np. rysa. Ale uwaga: w dopełniaczu liczby mnogiej słowniki zalecają wyjątkowo używać formy koksów.
Odrębnym problemem jest też zapis takich nazw, polecam lekturę reguły [112] zamieszczonej w dużych słownikach ortograficznych PWN, zgodnie z którą należałoby pisać Koksa pomarańczowa lub koksa pomarańczowa.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski